Oskładkowanie członków rad nadzorczych od 1 stycznia 2015 roku
23 października 2014 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowymi przepisami od umów zlecenia oraz od wynagrodzeń członków rad nadzorczych będą pobierane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Przepisy dotyczące oskładkowania wynagrodzeń członków rad nadzorczych będą obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku, natomiast przepisy dotyczące objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym umów zleceń wejdą w życie od 1 stycznia 2016 roku i omówimy je w kolejnym artykule.
Obecnie członkowie rad nadzorczych, mający miejsce zamieszkania w Polsce, z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej podlegają jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zgodnie z nowelizacją wynagrodzenie członków rad nadzorczych, także tych nie posiadających miejsca zamieszkania w Polsce, będzie podlegało obowiązkowo również składkom na ubezpieczenie społeczne. Podstawą naliczenia składek będą kwoty wypłaconego wynagrodzenia, niezależnie o tego, czy członek rady nadzorczej posiada inny tytuł do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami.
Konsekwencją wprowadzonej zmiany będzie wzrost kosztów wynagrodzeń po stronie spółek, w których ustanowiona została rada nadzorcza oraz zmniejszenie wypłat netto dla członków rad nadzorczych.
W przypadku członków rad nadzorczych, nie mających miejsca zamieszkania w Polsce, a pochodzących z krajów Unii Europejskiej, państw EOG, Szwajcarii oraz z krajów, z którymi Polska zawarła umowy o zabezpieczeniu społecznym, będzie możliwe uniknięcie obowiązku opłacania składek po przedstawieniu przez nich certyfikatu, potwierdzającego podleganie systemowi ubezpieczeń społecznych w innym kraju. Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie tego certyfikatu może oznaczać obowiązek oskładkowania wynagrodzenia członka rady nadzorczej za granicą.
Ustawa została podpisana przez Prezydenta i oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw.