Jednolity plik kontrolny – już od 1 lipca 2016 roku
Zmiany wprowadzone ustawą z dnia 10 września 2015 roku o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 rok, poz. 1649), przewidują wprowadzenie od 1 lipca 2016 roku jednolitego pliku kontrolnego (dalej: JPK).
Podatnicy będą zobowiązani do przekazywania danych na żądanie organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej w ujednoliconej formie elektronicznej.
Przekazywanie administracji podatkowej danych w formie JPK ma pozwolić na porównanie deklaracji z księgami podatkowymi, a następnie ksiąg z dowodami księgowymi – w sposób obejmujący wszystkie operacje gospodarcze w badanym okresie. Ponadto, zastosowanie JPK w trakcie kontroli, ma umożliwić automatyczną weryfikację wewnętrznej spójności i integralności dowodów księgowych oraz nieograniczone filtrowanie i sortowanie danych.
Od 1 lipca 2016 roku obowiązkiem raportowania danych w formacie JPK zostaną objęci duzi przedsiębiorcy, w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (tj. Dz. U. z 2015 rok, poz. 584 ze zm.), prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych.
Będzie się to wiązać z koniecznością wyposażenia systemów księgowych tych podatników w nową funkcjonalność umożliwiającą wytworzenie JPK.
Do końca czerwca 2018 roku, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych będą przekazywać dane w formacie JPK fakultatywnie. Po tej dacie, każdy przedsiębiorca prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych będzie objęty obowiązkiem przekazywania danych w postaci JPK.
Zgodnie z nowymi regulacjami, obowiązek przekazywania danych w formacie JPK dotyczył będzie co do zasady każdej procedury podatkowej realizowanej przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, tj.: czynności sprawdzających (kontrole krzyżowe), kontroli podatkowych oraz postępowania podatkowego i kontrolnego.
Urzędnicy będą mogli żądać od podatników przekazania całości lub części ksiąg oraz dowodów księgowych, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych (np.: ewidencje VAT) oraz okres, którego dotyczą – za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych.
W marcu 2016 roku Ministerstwo Finansów opublikowało struktury logiczne elektronicznej postaci ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych składających się na JPK (Jednolity Plik Kontrolny – publikacja struktur logicznych)
Ponadto na stronie Ministerstwa Finansów zostały zamieszczone odpowiedzi na pytania, które pojawiły się w trakcie konsultacji dotyczących struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego.
W związku z powyższym, zalecamy weryfikację stosowanych rozwiązań informatycznych w zakresie możliwości wygenerowania Jednolitego Pliku Kontrolnego.