Kontrola trzeźwości

Print Friendly

Na mocy nowelizacji Kodeksu pracy pracodawcy uzyskali dodatkowe uprawnienia w zakresie kontroli trzeźwości pracowników, zleceniobiorców, a także osób współpracujących na podstawie kontraktu B2B. W przypadku zaistnienia okoliczności wymagających zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, pracodawca może przeprowadzać kontrole trzeźwości przez badanie nielaboratoryjne za pomocą urządzenia z udokumentowaną, aktualną kalibracją i wzorcowaniem.

O zamiarze wprowadzenia kontroli trzeźwości pracodawca zobowiązany jest powiadomić pracowników z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem oraz uregulować w regulaminie pracy lub obwieszczeniu:

– grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą trzeźwości,

– sposób przeprowadzania kontroli, w tym rodzaj wykorzystywanego urządzenia,

– czas i częstotliwość jej przeprowadzania.

Po spełnieniu warunków określonych w ustawie, pracodawca będzie uprawniony do przeprowadzania kontroli bez udziału policji.

W sytuacji, gdy przeprowadzona kontrola wykaże, że pracownik znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości, pracodawca ma obowiązek nie dopuścić pracownika do pracy. W takiej sytuacji wynik badania przechowywany jest w aktach osobowych pracownika – maksymalnie przez okres 1 roku. Ustawodawca dopuszcza również zastosowanie kary upomnienia, nagany bądź kary pieniężnej.

Należy mieć na uwadze, iż w sytuacji, gdy przeprowadzone badanie nie wykaże, że pracownik spożywał alkohol, a nie został dopuszczony z tego powodu do pracy, za okres nieświadczenia pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Ustawodawca, poza kontrolą na obecność alkoholu, dopuszcza również kontrolę pracowników na obecność w ich organizmie środków działających podobnie do alkoholu na analogicznych zasadach. Wykaz tych środków ma zostać określony w osobnym rozporządzeniu.

Każda przeprowadzana kontrola, czy trzeźwości, czy też na obecność innych środków, musi odbywać się z poszanowaniem godności oraz innych dóbr osobistych pracownika.

Na żądanie pracodawcy bądź pracownika, kontrola może zostać przeprowadzona również przez odpowiednie organy porządku publicznego.

Przepisy dotyczące prewencyjnej kontroli trzeźwości wejdą w życie 21 lutego 2023 roku.

 

 

Masz pytania?

Napisz do Nas

Zadzwoń do Nas!

607 660 516