Nowe struktury JPK w podatkach dochodowych, czyli JPK_PD

Print Friendly

JPK_PD – nadchodzące zmiany

Aktualne przepisy prawne, obowiązujące od 1 lipca 2018 roku, obligują wszystkich podatników prowadzących księgi podatkowe1 i wytwarzających dowody księgowe w formie elektronicznej, do przekazywania struktur JPK na żądanie organów podatkowych.

Następstwem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych jest wydanie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe2, wchodzące w życie od 1 stycznia 2025 roku. Aktualizacja przepisów dotyczy głównie obowiązku użycia programów komputerowych do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a także ewidencji i wykazów dla celów podatków dochodowych.

Ponadto, wprowadzone zostaną nowe struktury JPK w podatkach dochodowych:

  • JPK_KR_PD – księgi rachunkowe,
  • JPK_ST_KR – ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (dla podatników składających JPK_KR_PD),
  • JPK_PKPIR – podatkowa księga przychodów i rozchodów,
  • JPK_EWP – ewidencja przychodów,
  • JPK_ST – ewidencja/wykaz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (dla podatników składających JPK_PKPIR lub JPK_EWP).

Wprowadzenie JPK_KR_PD nie powoduje likwidacji JPK_KR na żądanie. JPK_KR będzie funkcjonował m.in. za okresy przed wejściem w życie obowiązku raportowania w postaci JPK_KR_PD.

Podatnicy prowadzący pełne księgi rachunkowe docelowo będą składać strukturę JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR. Podatnicy prowadzący uproszczoną ewidencję w postaci przychodów ewidencjonowanych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów będą natomiast zobowiązani do przesyłania JPK_EWP oraz JPK_ST lub JPK_PKPIR oraz JPK_ST. Wspomniane informacje będą przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w określonej strukturze logicznej.

 

Nowe struktury JPK

Kto i kiedy musi złożyć JPK_PD?

W pierwszej kolejności obowiązek raportowania obejmie podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 milionów euro oraz podatkowe grupy kapitałowe. Będą oni zobligowani do złożenia struktury JPK_KR_PD w marcu 2026 roku (tj. do upływu terminu złożenia zeznania podatkowego) za rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 roku (w większości przypadków będzie to 1 stycznia 2025 roku). Struktura dotycząca ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (JPK_ST_KR) będzie natomiast wymagana rok później, tj. za rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2025 roku.

Pozostali podatnicy CIT oraz podatnicy PIT – zobowiązani do składania JPK_VAT – zostaną objęci obowiązkiem składania JPK_PD za rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2025 roku, a podatnicy niewymienieni powyżej – za rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2026 roku.

Co obejmuje struktura JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR?

Od roku obrotowego rozpoczynającego się 1 stycznia 2025 roku, struktura jednolitego pliku kontrolnego JPK_KR_PD będzie składała się z następujących węzłów:

  • Nagłówek – obejmuje dane dotyczące JPK (m.in. cel złożenia, okres, którego dotyczy);
  • Podmiot1 – zawiera dane identyfikujące podmiotu przekazującego JPK_KR_PD (NIP, REGON, nazwa podmiotu oraz dane adresowe);
  • Kontrahent – wskazuje dane identyfikacyjne kontrahenta (pole opcjonalne);
  • ZOiS – obejmuje pola odzwierciedlające zestawienie obrotów i sald, wynikające z ksiąg rachunkowych prowadzonych za okres, którego dotyczy JPK – w tym węźle dodano nowy obowiązek przypisania znaczników do kont księgowych;
  • Dziennik – zawiera pola odzwierciedlające dziennik systemowy (dzienniki), tj. chronologiczne ujęcie zdarzeń za okres, którego dotyczy JPK_KR_PD;
  • Ctrl – zawiera pięć pól kontrolnych za okres, którego dotyczy JPK (np.: łączna ilość wierszy / zapisów, suma kwot operacji gospodarczych w węźle Dziennik).

Od 1 stycznia 2026 roku do struktury JPK_KR_PD dodany zostanie obowiązek wypełnienia:

  • pola z numerem identyfikującym fakturę w KSeF w węźle Dziennik;
  • węzła RPD obejmującego rozliczenie podatku dochodowego na zasadach ogólnych.

Nowa struktura JPK_ST_KR, obowiązująca od 1 stycznia 2026 roku, będzie składać się z trzech węzłów:

  • Nagłówek – obejmuje dane dotyczące JPK (m.in. cel złożenia, okres, którego dotyczy);
  • Podmiot1 – zawiera dane identyfikujące podmiotu przekazującego JPK_ST_KR (NIP, REGON, nazwa podmiotu oraz dane adresowe);
  • ST_KR – zawiera ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (32 pola informacyjne, np.: data przyjęcia środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, metoda amortyzacji podatkowej, suma odpisów amortyzacyjnych rachunkowych dla danego roku podatkowego/obrotowego, itp.).

Na dzień publikacji niniejszego tekstu, wzór schematu pozostałych struktur, czyli JPK_PKPIR, JPK_EWP i JPK_ST, nie został jeszcze opublikowany przez Ministerstwo Finansów.

_____________________________________________________________________________________________________________________

1) księgi podatkowe – zgodnie z Ordynacją podatkową, to księgi rachunkowe2, podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci.

2) księgi rachunkowe – to system rejestracji wszelkich zdarzeń gospodarczych w postaci zapisów księgowych, którego używają firmy będące na tzw. pełnej księgowości. Obowiązek ich prowadzenia wynika z ustawy o rachunkowości i dotyczy
w szczególności wszystkich spółek prawa handlowego; wynikiem prowadzenia księgi rachunkowej jest informacja o sumie aktywów i pasywów przedsiębiorstwa, a także o jej obrotach i saldach.

 

Więcej aktualnych informacji na stronie:

https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk_pd/

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 poz. 2105)

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 poz. 2105)

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 roku w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2024 poz. 1314)

 

 

Masz pytania?

Napisz do Nas

Zadzwoń do Nas!

607 660 516