Wakacje składkowe – zwolnienie z opłacania składek ZUS
Zgodnie z nowymi przepisami, które zaczną obowiązywać od 1 listopada 2024 roku, przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, zatrudniający do 9 osób, będą mieli możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (dalej: „wakacje składkowe”).
Kto może skorzystać z ulgi oraz jak będzie wyglądać pomoc
Wakacje składkowe będą dostępne dla przedsiębiorców wpisanych do rejestru CEIDG (w tym samozatrudnionych oraz wspólników spółek cywilnych), niezależnie od wybranej formy rozliczania podatku dochodowego. Oznacza to, że z ulgi skorzystają przedsiębiorcy rozliczający się zarówno na zasadach ogólnych, jak i na ryczałcie, karcie podatkowej oraz na podatku liniowym. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku oraz w roku składania wniosku wykonywali działalność na rzecz swoich byłych pracodawców – w takim przypadku nie można skorzystać z wakacji składkowych.
Zwolnienie z opłacania składek będzie obejmować:
- własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe,
- własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe,
- Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Zobowiązanie zostanie pokryte z budżetu państwa, a dobrowolny wniosek o zwolnienie będzie można składać raz w roku, wybierając dowolny miesiąc. Osoby korzystające ze zwolnienia nadal będą zobowiązane opłacać w terminie składkę zdrowotną oraz składki za pracowników, współpracowników i zleceniobiorców. Istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest wysokość zwolnienia, które obejmuje składki obliczone od najniższej ustawowej podstawy wymiaru.
Niezbędne formalności oraz terminy
Wnioski RWS, czyli wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za wskazany miesiąc, będzie można składać od 1 listopada 2024 roku. W 2024 roku przedsiębiorcy mogą skorzystać z wakacji składkowych tylko za grudzień, a wnioski o tę ulgę powinni złożyć w listopadzie. W roku 2025 należy pamiętać, aby wniosek RWS złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany miesiąc zwolnienia ze składek.
Przedsiębiorca lub jego pełnomocnik będzie mógł złożyć wniosek elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS – wyłącznie z konta płatnika (czyli w przypadku wspólników spółek cywilnych ważne jest, aby wniosek złożyć ze swojego konta płatnika, a nie z konta spółki, której są wspólnikami).
Ulga stanowi dla przedsiębiorcy pomoc de minimis, dlatego we wniosku należy podać informacje na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystano.
Wnioski będą rozpatrywane automatycznie, a wszelkie informacje zwrotne będą udostępniane na koncie płatnika na PUE/eZUS. Jeśli ZUS odmówi przedsiębiorcy zwolnienia z opłacania składek lub przyzna zwolnienie częściowe, wyda w tej sprawie decyzję, która również zostanie przekazana na konto płatnika na PUE/eZUS. Od decyzji będzie można się odwołać w ciągu miesiąca od dnia, w którym zostanie doręczona. Po tym terminie decyzja staje się prawomocna.
Konsekwencje skorzystania ze zwolnienia
Niezaprzeczalną korzyścią wakacji składkowych są oszczędności dla przedsiębiorcy. Inne zalety tego rozwiązania, o których warto wspomnieć, to:
- brak konieczności zawieszania działalności podczas korzystania z pomocy – przedsiębiorca może uzyskiwać przychody oraz wystawiać faktury,
- brak wpływu ulgi na uprawnienie do zasiłku chorobowego.
Korzystając ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek, należy jednak wziąć pod uwagę, że:
- składki będą pokrywane z budżetu państwa w minimalnej kwocie wymaganej dla danego przedsiębiorcy – nie będzie możliwości dopłacenia różnicy, aby zachować wyższą podstawę do świadczenia emerytalnego,
- dochód do opodatkowania zostanie podwyższony o kwotę składek, które nie zostaną zaliczone w koszty.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 9 maja 2024 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 poz. 863).
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2024 poz. 572).