Podatek minimalny CIT za 2024 rok
Podatek minimalny CIT za 2024 rok
Podatek minimalny CIT został wprowadzony do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”) z dniem 1 stycznia 2022 roku, jednak w ramach tzw. Polskiego Ładu 3.0 ustawodawca zdecydował się zawiesić stosowanie przepisów na okres dwóch lat. Rok 2024 będzie zatem pierwszym rokiem, za który niektórzy podatnicy CIT będą zobowiązani rozliczyć podatek minimalny.
Podatek minimalny – co to jest i kogo dotyczy?
Podatek minimalny jest nową formą opodatkowania, równoległą do klasycznego podatku dochodowego od osób prawnych. Nałożony został na podatników CIT wykazujących bardzo niskie dochody lub straty podatkowe. Jednocześnie samo objęcie podatkiem minimalnym, nie zwalnia z obowiązku zapłaty klasycznego CIT.
Zgodnie z art. 24ca ustawy o CIT, minimalny podatek dochodowy obciąża spółki mające zarząd lub siedzibę na terytorium RP oraz podatkowe grupy kapitałowe, które:
- poniosły stratę ze źródeł przychodów innych niż z zysków kapitałowych lub
- osiągnęły udział dochodów ze źródeł przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych poniżej wartości 2%.
Od kiedy obowiązuje podatek minimalny?
Pierwsze rozliczenie minimalnego podatku CIT nastąpi w roku 2025, wraz z rozliczeniem dochodów za 2024 rok.
Co jest podstawą opodatkowania i jaka jest stawka podatku minimalnego?
Stawka minimalnego podatku dochodowego wynosi 10% podstawy opodatkowania.
Zgodnie z art. 24ca ust. 3 ustawy o CIT, podstawę opodatkowania stanowi suma:
- 1,5% wartości przychodów ze źródeł innych niż z zysków kapitałowych osiągniętych w danym roku podatkowym (tzw. przychodów z działalności operacyjnej),
- kwoty kosztów finansowania dłużnego na rzecz podmiotów powiązanych w części przewyższającej 30% podatkowej EBITDA1 oraz
- kwoty kosztów usług lub praw niematerialnych poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych przekraczających wartość 3 mln PLN plus 5% podatkowej EBITDA.
Dodatkowo podstawa opodatkowania podlega pomniejszeniu o odliczenia zawarte w art. 24ca ust. 10 ustawy o CIT.
Ustawa o CIT przewiduje również uproszczoną metodę ustalania podstawy opodatkowania. Zgodnie z tą metodą, podstawę opodatkowania stanowi kwota 3% wartości przychodów ze źródeł innych niż z zysków kapitałowych. Podatnik musi poinformować właściwy organ podatkowy o wyborze metody uproszczonej w danym roku w swoim zeznaniu podatkowym.
Termin zapłaty podatku minimalnego
Regulacje minimalnego podatku dochodowego nie przewidują odprowadzania zaliczek w ciągu roku podatkowego, a co za tym idzie, naliczenia podatku minimalnego dokonuje się raz w roku. Zapłaty zobowiązania z tytułu podatku minimalnego należy dokonać w terminie złożenia rocznego zeznania podatkowego za dany rok.
Podmioty wyłączone z opodatkowania podatkiem minimalnym
W art. 24ca ust. 14 ustawy o CIT przewidziano szereg podmiotów wyłączonych z opodatkowania podatkiem minimalnym CIT. Do podmiotów tych należą m.in.:
- podatnicy rozpoczynający działalność – w roku rozpoczęcia działalności i w dwóch kolejnych latach podatkowych,
- mali podatnicy CIT,
- podatnicy, których przychody w roku podatkowym są niższe o co najmniej 30% od przychodów osiągniętych
w roku podatkowym bezpośrednio go poprzedzającym, - podatnicy, których rentowność w jednym z trzech ostatnich lat podatkowych była co najmniej na poziomie 2%,
- podatnicy postawieni w stan upadłości, likwidacji lub objęci postępowaniem restrukturyzacyjnym.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
- EBITDA – wynik operacyjny przed odliczeniem odsetek od oprocentowanych zobowiązań, podatku dochodowego oraz amortyzacji.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (DZ. U. z 2024 poz. 854)