Zmiany dotyczące rozliczania VAT z tytułu nabycia paliwa po 1 lipca 2015 roku
Z dniem 30 czerwca zakończył się okres przejściowy, w którym obowiązywał całkowity zakaz odliczania podatku VAT od paliwa do samochodów osobowych użytkowanych przez podatników do celów mieszanych, czyli zarówno na potrzeby prywatne, jak i firmowe. W przypadku takich pojazdów podatnikowi przysługiwało prawo jedynie do odliczania 50% VAT kwoty podatku naliczonego w stosunku do wszystkich poniesionych wydatków eksploatacyjnych (poza podatkiem VAT od paliwa nabytego do tych samochodów).
Już od 1 lipca 2015 roku. podatnicy mogą korzystać z prawa do odliczania 50% VAT od wydatków na paliwo wykorzystywane do samochodów osobowych użytkowanych do celów mieszanych, a więc na takich samych zasadach jak odliczanie VAT od innych wydatków związanych z eksploatacją pojazdu.
Tak więc przepisy dotyczące odliczenia VAT przy zakupie paliwa do samochodu, zostały uproszczone. Teraz pojazdy można podzielić na dwie grupy:
• uprawnione do odliczania 100% VAT – użytkowane na potrzeby działalności gospodarczej.
• uprawnione do odliczania 50% VAT – użytkowane do celów prywatnych i firmowych.
W związku z likwidacją ww. ograniczenia pojawiły się wątpliwości dotyczące odliczenia podatku z tytułu paliwa nabywanego przed 1 lipca 2015 roku, a udokumentowanego fakturą wystawioną 1 lipca bieżącego roku lub po tej dacie. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów prawo do odliczenia należy oceniać co do zasady w świetle przepisów obowiązujących na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy paliwa. Jeżeli zatem zakup paliwa dokonany został do 30 czerwca 2015 roku to bez względu na fakt, że faktura została wystawiona np. 4 lipca 2015 roku prawo do odliczenia podatku w omawianym przypadku nie będzie przysługiwało. Obowiązek podatkowy u sprzedawcy z tytułu opisanej czynności powstał bowiem przed 1 lipca 2015 roku.
Klienci FIGURES Kancelaria Rachunkowa Sp. z o.o., korzystający z pojazdów do celów mieszanych, przy wprowadzaniu do systemu e go to this site.figures faktury dotyczącej zakupu paliwa, mogą więc od razu dokonać odliczenia 50% podatku VAT na zasadach takich jak odliczenie innych wydatków dotyczących eksploatacji tych pojazdów.