Samochody służbowe do celów prywatnych – zmiany od 2015 roku
Od 1 stycznia 2015 roku, zgodnie z ustawą z dnia 7 listopada 2014 roku o ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej, zmieniły się zasady rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych. Zgodnie z nowymi przepisami wartość świadczenia uzyskiwanego przez pracownika z tego tytułu została określona w wysokości:
• 250 PLN miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3,
• 400 PLN miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.
Powyższa kwota stanowić przychód pracownika ze stosunku pracy.
W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca – wartość świadczenia ustalana będzie za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych – w wysokości 1/30 wyżej wymienionych kwot. Jeżeli natomiast świadczenie przysługujące pracownikowi jest częściowo odpłatne, to przychodem pracownika jest różnica pomiędzy wartością określoną w ustawie i odpłatnością ponoszoną przez pracownika.
Efektem tych zmian, oprócz obciążenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych, będzie także obciążenie kwot przychodu składkami na ubezpieczenia społeczne.
Zwracamy jednocześnie uwagę że udostępnienie pracownikom samochodów służbowych do użytku prywatnego ma konsekwencje nie tylko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, ale oznacza też, że przedsiębiorca nie może odliczać pełnej kwoty podatku VAT od nabycia oraz wydatków związanych z eksploatacją takiego pojazdu. W związku z tym dobrym rozwiązaniem, zapewniającym spójne podejście do rozliczenia podatków dochodowego i VAT, jest wprowadzenie w firmie polityki regulującej zasady korzystania z samochodów służbowych.
Nowe przepisy ułatwią podatnikom rozliczanie przychodu z tytułu wykorzystania auta do celów prywatnych dzięki wprowadzeniu ryczałtu kwotowego przychodu uzależnionego od pojemności silnika oraz od liczby dni w miesiącu w jakich pojazd był użytkowany. Trzeba jednak pamiętać, że zasady te obowiązywać będą jedynie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Poza regulacją pozostały przypadki kiedy samochód użytkowany jest przez osoby współpracujące na podstawie umów zleceń czy np. kontraktów menedżerskich.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 listopada 2014 roku o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 roku, poz. 1662).